ՀՀ ԳԱԱ Զեկույցներ =Reports NAS RA

Асимптотические оценки для одного нелинейного метода ускоренной сходимости рядов Фурье

Нерсесян, А. Б. and Погосян, А. В. (2005) Асимптотические оценки для одного нелинейного метода ускоренной сходимости рядов Фурье. ՀՀ ԳԱԱ Զեկույցներ, 105 (4). pp. 309-316. ISSN 0321-1339

[img]PDF - Requires a PDF viewer such as GSview, Xpdf or Adobe Acrobat Reader
483Kb

Abstract

Աշխատանքում ուսումնասիրվում է Ֆուրիեի շարքերի զուգամիտության արագացման մի ոչ գծային եղանակ, որն առաջարկվել է նախկինում [12]: Ներկայացվում են մոտարկման սխալի ասիմպտոտիկ գնահատականներ, և դրանք համեմատվում են Բեռնուլիի բազմանդամներով իրականացվող արագացման եղանակի հետ: Ցույց է տրվում, որ արագացումն իրականացվում է քվազիբազմանդամների օգնությամբ: Մասնավոր դեպքում ներկայացվում է քվազիբազմանդամների բացահայտ տեսքը: Nonlinear acceleration method of Fourier series based on Pade approximation is investigated (see also [12]). Asymptotic estimates of approximation error is represented and comparison with known Bernoulli-acceleration method is given. It is shown that acceleration executes by the quasipolynomials. In an important particular case an obvious form of quasipolynomials is represented.

Item Type:Article
Additional Information:Ֆուրիեի շարքերի զուգամիտության արագացման մի ոչ գծային մեթոդի ասիմպտոտիկ գնահատականներ։ Asymptotic Estimates for a Nonlinear Acceleration Method of Fourier Series.
Uncontrolled Keywords:Ներսիսյան Ա. Բ., Պողոսյան Ա. Վ., Nersessian A. B., Poghosyan A. V.
Subjects:Q Science > QA Mathematics
ID Code:1399
Deposited By:NAS Reports
Deposited On:30 Sep 2011 14:51
Last Modified:13 Mar 2014 08:16

Repository Staff Only: item control page